Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.

Kłujący ból brzucha budzi w nas niepokój. Kiedy zaczynamy odczuwać tego rodzaju dyskomfort, chcemy poznać jego przyczynę i złagodzić nieprzyjemne dolegliwości bólowe. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, z czego może wynikać kłujący ból brzucha na jego środku, po prawej albo po lewej stronie.

Spis treści:

  1. Kłujący ból brzucha i różne rodzaje przyczyn jego powstawania
  2. Kłujący ból brzucha u kobiet – jak go złagodzić?
  3. Kłujący ból brzucha a infekcje układu moczowego – jak je pokonać?

Kłujący ból brzucha i różne rodzaje przyczyn jego powstawania

W brzuchu znajduje się wiele narządów, a problemy z którymkolwiek z nich mogą prowadzić do powstania bólu brzucha. Dolna część przełyku, żołądek, pęcherzyk żółciowy, wątroba, trzustka, jelito cienkie, jelito grube, wyrostek robaczkowy, czy śledziona – teoretycznie każdy z tych organów układu pokarmowego może boleć.

Nerki, moczowody i pęcherz moczowy to z kolei układ moczowy też mieszczący się w brzuchu. Kobiety mają dodatkowo jajniki i macicę, a mężczyźni prostatę. Lokalizacja dolegliwości sugeruje nam jednak, który narząd jest najbardziej prawdopodobnym sprawcą.

I tak, kłujący ból brzucha po prawej stronie może zwiastować problemy np. z pęcherzykiem żółciowym lub z drogami żółciowymi. Kłujący ból brzucha umiejscowiony w jego centralnej części jest często powodowany przez choroby wrzodowe żołądka lub zaparcia i wzdęcia. Ponadto, jeśli kłujące bóle brzucha występują w jego różnych obszarach, to źródła bólu można dopatrywać się w jelitach. Dzieje się tak, ponieważ ze względu na kilkumetrową długość mieszczą się one pomiędzy różnymi narządami i czasem można odnieść mylne wrażenie, że ból pochodzi z któregoś z sąsiadujących organów. Problemy z nerkami mogą z kolei objawiać się bólem po jednej lub po obu stronach brzucha. Natomiast bolesne miesiączkowanie u kobiet często skutkuje kłującym bólem w dolnej części brzucha (w podbrzuszu).

Kłujący ból brzucha a infekcje układu moczowego – jak je pokonać?

Stany skurczowe mięśni gładkich, związane z zapaleniem układu moczowego, mogą objawiać się kłującym bólem brzucha. Elementem układu moczowego, który „choruje” najczęściej jest pęcherz moczowy. Zapalenie tego narządu szczególnie często dotyczy kobiet. Wynika to z anatomicznych predyspozycji. Krótka cewka moczowa i sąsiedztwo pochwy przyczyniają się do łatwiejszego wnikania drobnoustrojów do pęcherza. Niestety nierzadko zapalenie pęcherza miewa charakter nawracający. Często objawia się ono kłującym bólem w podbrzuszu.

Ból brzucha może także wynikać z zapalenia miedniczek nerkowych, czemu zwykle towarzyszy złe samopoczucie i gorączka. Wyjątkowo bolesny, nagły, przeszywający i kłujący ból brzucha po lewej lub po prawej stronie to z dużym prawdopodobieństwem kamica nerkowa. Mówi się, że w tym schorzeniu ból uniemożliwia siedzenie i zmusza chorego do chodzenia oraz ciągłych zmian pozycji. W przypadku wystąpienia takiej dolegliwości należy zgłosić się na pilną poradę lekarską lub skorzystać z pomocy pogotowia ratunkowego. Jednak, by później pomóc sobie w łagodzeniu kłujących, skurczowych, dolegliwości, można sięgnąć po tabletki rozkurczowe, np. z drotaweryną. Ich zadaniem jest rozluźnienie silnego skurczu mięśni moczowodu, co pozwala na przemieszczenie się w dół kamienia  (o ile jego rozmiary nie są zbyt duże). Ciepły termofor to przyjemny dodatek do łagodzenia stanów skurczowych mięśni gładkich dróg moczowych. Ciepło także pozwala mięśniom na delikatne rozluźnienie.

Nieprawidłowości w układzie pokarmowym a kłujący ból brzucha

Przyczyną kłującego bólu brzucha mogą być stany skurczowe mięśni gładkich przewodu pokarmowego. Taka sytuacja zachodzi na przykład w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, czy w stanach skurczowych wpustu i odźwiernika żołądka. Kolejne częste choroby dające takie dolegliwości to zespół jelita drażliwego, zaparcia spastyczne i wzdęcia jelit. Te ostatnie to uciążliwy problem znacznej części z nas, nasilający się zwłaszcza po zjedzeniu wzdymających pokarmów, takich jak kapusta czy kalafior. Zespół jelita drażliwego to z kolei niemal współczesna choroba cywilizacyjna. Życie w ciągłym pędzie, stresie, niedosypianie, niezdrowa dieta, nieregularne spożywanie posiłków to prosta droga do zaburzenia pracy jelit objawiającego się zmianą rytmu wypróżnień – zaparciami lub biegunkami. Nagły ostry ból brzucha i biegunka – to może być ta choroba. Natomiast kłujący ból brzucha z prawej strony to potencjalnie zapalenie pęcherzyka żółciowego albo kamica pęcherzyka żółciowego lub dróg żółciowych. Wsparciem w łagodzeniu bólu są tabletki rozkurczowe, które redukują skurcze mięśni gładkich.

Kłujący ból brzucha u kobiet – jak go złagodzić?

Kłujący ból w dole brzucha u kobiet często ma związek z bolesnym miesiączkowaniem. W zależności od źródeł szacuje się, że problem dotyczy od 3 do 30% kobiet.1 Jest to najczęstsza dolegliwość wyłączająca kobiety z życia społecznego. Niejednokrotnie uniemożliwia wyjście do pracy, szkoły, czy na spotkanie ze znajomymi. Nie do końca wiadomo, co tak naprawdę powoduje ból w pierwszych dniach miesiączki. Precyzując, wiadomo, że przyczyną jest nadmierny wzrost hormonów – prostaglandyn. Ich naturalnym zadaniem jest pobudzenie macicy do skurczu, aby wydalić złuszczoną śluzówkę macicy (krew miesiączkową). Dlaczego jednak poziom prostaglandyn rośnie za bardzo? Tego właśnie nie wiadomo. Sposobem na złagodzenie bólu menstruacyjnego jest sięgnięcie po leki z grupy NLPZ (niesteroidowych leków przeciwzapalnych), np. zawierających ibuprofen i drotawerynę. Zredukujemy w ten sposób nadmierne skurcze macicy, co zniweluje ból.

Autor: Lekarz Irena M. Wojtowicz


1 E. Stefanowicz, Bolesne miesiączkowanie, Medycyna Praktyczna dla Pacjentów, 06.04.2021

Bibliografia:

Kotynia J., Kocot-Kępska M., Małecka-Panas E., Ból brzucha, Medycyna Praktyczna dla Lekarzy, 13.08.2021.

Stefanowicz E., Bolesne miesiączkowanie, Medycyna Praktyczna dla Pacjentów, 06.04.2021.

Wybierz odpowiedni produkt dla siebie